Həbibulla Səyyarinin İranın Hörmüz boğazını bağlaya biləcəyi haqda açıqlaması ölkənin birinci vitse-prezidenti Məhəmmədrza Rəhiminin Qərbə qarşı eyni xəbərdarlığından bir gün sonraya təsadüf edib. Dekabrın 27-də Məhəmmədrza Rəhimi deyib ki, İran neftinin satışına sanksiya qoyulacağı təqdirdə onlar Hörmüz boğazını bağlayacaq, hər hansı gəminin buradan keçməsinin qarşısını alacaqlar: “İran neftinə sanksiya qoysalar, Hörmüz boğazından bir damla neft də keçməyəcək”.
“Media forum” saytının məlumatına görə, Həbibulla Səyyari deyib ki, İran lazım bildiyi vaxtda Hörmüz boğazını bağlamaqda tərəddüd etməyəcək: “Hörmüz boğazını bağlamaq bizim üçün su içimi kimi bir şeydir. Lakin biz bu gün bu boğazı bağlamağa ehtiyac duymuruq. Çünki Oman dənizi bizim nəzarətimizdədir və biz bu dənizdə gəlib-gedən gəmilərə nəzarət edə bilirik”.