04.04.2016

Rus pilotu gerçekten Fethullahçı F-16 pilotları düşürmüş olabilir

Can Ataklı

Hafta sonunda ordudan yeni ayrılmış üst düzey komutanlardan biriyle sohbet ettim.
Bir dost toplantısında rastladığım bu eski komutana ordu içindeki Fethullahçı yapılanma ile ilgili ne düşündüğünü sordum.
“Yeni değil” dedi ve devam etti; “Orduda Fethullahçı yapılanma çok eskiden beri vardı. Her yıl Yüksek Askeri Şura’da nedeni belirtilmeden ilişkisi kesilen subay ve astsubayların tamamına yakını bu kesimden olurdu. AKP iktidarıyla birlikte bu durduruldu, şimdi hayli güçlü bir sayıya ulaştılar.”
Emekli komutana “Son günlerde bir iddia var, gerçi Genelkurmay açıklama yaptı ama açıkçası beni pek tatmin etmedi” diyerek Rus jetinin Fethullahçı bir pilot tarafından düşürüldüğü konusundaki haberleri hatırlattım.
“Önce kendi yazını düşün” dedi emekli komutan. Ve beni de şaşırtan biçimde kısa bir süre önce yazdığım bir yazıyı hatırlattı.
Bu yazımda “Noktayı saray koydu, Rus uçağını pilot kendi inisiyatifi ile düşürdü” başlığını kullanmıştım.
Emekli komutan “O sırada bir tek senin dikkatini çekmişti. O ana kadar yok angajmandı, yok Başbakan emir vermişti, yok Hava Kuvvetleri kararıydı deniliyordu, ama Cumhurbaşkanı satır arasında pilot inisiyatifinden söz etti. Sanıyorum bu durumu biliyordu” dedikten sonra devam etti;
“Tabii böyle bir bilginin açıklanması da zordur. Bunlar Askeri Şurada görüşülür ve kimsenin ruhu duymadan halledilir.”
Emekli komutan bunları söyledikten sonra Wikileaks’ta yayınlanan bir belgeyi de hatırlatarak “Zaten Rus uçağının düşürülmesi akıllıca değildi, öyle zannediyorum ki Cumhurbaşkanı da hükümet de hatta Genelkurmay bile buna hazırlıksız yakalandı, ancak yapacakları bir şey yoktu” diye konuştu.
Komutanın sözünü ettiği Wikileaks belgesine baktım.
22 Haziran 2012’de Suriye’nin bir F-4 jetimizi düşürmesinden 6 gün sonra Amerikan elçiliğinden merkeze gönderilen bir e-postada Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel arasındaki bir tartışmadan söz ediliyor.
Buna göre Özel, Suriye’ye derhal müdahale edilmesini ve 400 bin kişilik bir kuvvetin hazır olduğunu söylüyor. Erdoğan ise “NATO’nun kızacağını” belirterek buna karşı çıkıyor.
Amerika’ya gönderilen e-postada Erdoğan’ın Rusya’yı karşısına almak istemediğini çünkü NATO’nun da buna karşı çıkacağını düşündüğü belirtiliyor. Ancak e-postaya göre Erdoğan’ın aslında bir savaş durumunda Başkomutanlığı elinde tutan Abdullah Gül’ün Necdet Özel’le işbirliği yaparak kendisini devreden çıkarmasından korktuğu ileri sürülüyor.
Emekli komutan “Suriye politikası çok yanlış çizildi baştan beri ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Erdoğan Suriye ile savaşı hiç düşünmedi ve istemedi” dedikten sonra şunları ekledi;
“Erdoğan tüm eforunu içe yönelik harcıyor. Suriye ile savaşacakmış gibi yaparak gerginliği artırıyor, içeride arkasına destek alıyor, halkın bir bölümü kendisini kahramanlaştırıyor, böylelikle siyasi gücünü artırıyor.”
Wikileaks belgesi, Özel’in biraz erken emekliği, Rus uçağının düşürülmesinden sonraki kafa karıştırıcı açıklamaları yan yana koyduğumda, Fethullahçı pilotlar iddiasının daha gerçekçi biçimde ayaklarının yere bastığını görüyorum.
Bakalım Askeri Şura’da ne olacak, hep birlikte göreceğiz.

http://www.sozcu.com.tr/mobil/home/detay?post_id=1166706&slug=can-atakli

Комментариев нет:

Отправить комментарий